Dune: dykumos kvapas.

1991-aisiais pasirodę Christian Dior Dune visuomet tyliai stovėjo savo gentainio Poison šešėlyje ir, rodos, niekada su trenksmu neišėjo į dienos šviesą. O be reikalo, nes Dune yra tikras perlas ant kranto išmestoje kriauklėje. Neitin suprastas ir neitin publikos įvertintas šis trijų parfumerių – Dominique Ropion, Jean-Louis Sieuzac ir Nejla Bsiri-Barbir – bendras darbo vaisius jau 23-ejus metus stovi žemiausiose lentynose tarp Diorella ir Diorissimo ir užleidžia šlovę ryškesniems ir labiau išreklamuotiems buteliukams.

Gerai tiems, kas Dune jau pažįsta ir grįžta. Bet visiems kitiems ranka pati prie Dune niekada nesities, juolab kai aplink tiek kaip grybai dygstančių Eau fraiche/legere/secret/noir/irresistible/įrašyti savo variantą. Gal tai ir gerai, nes tikimybė, kad prasilenksi su juo gatvėje, labai maža.

Ir vis dėlto, prasilenkti gatvėje su juo norėtųsi, nes gero kvapo, kaip ir gero žodžio, nereikia taupyti. O suvienodėti negresia – vis tiek Dune niekada netaps masių kvapu kaip dabartiniai spaudimą keliantys La Vie est belle ir One Million, tualeto gaiviklis Acqua di Gioia ir J’adore, nesusipratimas Ange ou Demon ar banalieji , kuriais lyg susitarusi kvepia visa Italija nuo kulno iki atvarto. Panašiai kaip Vilniuje kas antra kvepia By Kilian ir Lipstick Rose, nes nu faina kaip lūpdažio kvapas, čia žinok nišiniai. Ir tada tos, kurios juos atrado ir mylėjo anksčiau, atsidūsta ir atideda savo flakonus į šalį iki kol Marijos žemę užgrius koks naujas nišinis banginis ir visiems nuo lūpdažio jau skaudės pilvai.

Pasipiktinimus į šalį, metas prisiminti Dune. Aptakių formų buteliukas su rusvai gelsvu skysčiu itin malonus paimti į ranką. O reklamos grožis! Kopą ir smiltis primenantis moters veidas piešia ir kvepalų nuotaiką – ramią ir medituojančią, šviesią susiliejimo su pasauliu akimirką. Dune – tai saulė pačiame zenite, akinamai balta ir ištirpdanti spalvas, paliekanti tik vaiskų žydrą dangų ir sūrstelėjusį vėją, vaikštantį odos paviršiumi.

Image

Dune sulaužo tradicinę kvapo piramidės struktūrą ir pribloškia stipriomis žoliškomis pradinėmis natomis. Jame viskas jaučiama iš karto: ir metalinis šaltis, ir jodo prisikaupęs oras, ir šipriniai citrusai, ir besimaišantys prieskoniai, ir iš po jų lendančios aldehidinės rožės, ir pieniškas santalmedžio salsvumas. Į kompoziciją įsipina ambra ir drėgnos muskusinės kerpės; ir kvapas kuo toliau, tuo labiau švelnėja. Metalinės natos nugaruoja ir duoda kelią balzaminiams ir lengvai pudriniams akordams, suminkštintiems vanilės ir net neaišku ko – tačiau Dune nesupainiosi su niekuo. Jis kvepia smėliu ir jūros vėju, įkaitintomis siūbuojančiomis žolėmis ir šilta šviesa, užklojančia visą plotą ir nepaliekančia vietos šešėliui ir panikai.

Dune yra harmonijos ir ramybės kvapas, išeinantis iš seksualumo ribų ir nukeliantis į metafizinę būtį, kur viską valdo mintis. Juo kvepėjo mano pirmoji mokytoja, ir, net ir numetusi šalin nostalgiją, nesugalvočiau tinkamesnio aromato žmonėms, kuriuose gyvena išmintis ir branda. Ir tada tau nė motais, kad 23-ejus metus sėdi savo lentynoje ir dėl tavęs neaikčioja.

Advertisements

9 thoughts on “Dune: dykumos kvapas.

 1. Jau buvau pasiilgusi Jūsų apžvalgų 🙂 Ačiū. Dune yra įdomūs ir su niekuo nesupainiojami. Man patinka, kaip savitai jie perteikia karščio atmosferą. Dabar esu kiek susipykusi su jais, bet pauostyti nuo butelaičio vis tiek dažnokai norisi 🙂

 2. 🙂 Tikrai taip, jie solidūs ir nestačiokiški. Tik vis abejoju, ar imčiausi juos kelionei prie jūros. Man jie tinkamesni sėdėti bibliotekoje ar prie rašomojo stalo apsivertus popieriais.

 3. graziai ir tiksliai. Dune- tai kaip gintaro gabalelis, sukristalizuota butis, amzinybe patalpinta i akimirka. Man rodos, kad jais kvepintis, reikia puikiai jausti save ir savo esme. Tikrai Italija kvepia tuo slykstuku Si? Uzuojauta… iki musu siaurines Estijos ir ta maniska LVB banga neatsiritusi, aciu Dievui.

  1. Italijoje šluoja Sì, J’adore, LVB ir kažkokius auksinius Gucci, vyrai – Light Blue ir Acqua di Giò, paauglės – visokius One Direction ir Aquolina. Viskas. Vienas kitas ieško ko nors kitokio. Parduotuvėje pažiūrėjus kažkaip net liūdna. Padariau išvadą, kad kas nesidomi – tai nesidomi visai ir ima tą, ką labiausiai reklamuoja. Kas domisi, pažįsta klasiką ir užeina į vadinamąsias nišines parduotuvėles. Tokio vidutinio lygio kaip ir nėra.

 4. Nežinau, bet pasigendu gal ne tiek paties išmanymo, kiek kvepalų įvairovės. Čia gatvėje niekada neprasilenksi su pvz. Arpège ar Samsara. Per 4 metus sutikau tik vieną Mitsouko ant senyvos ponios. Su vyrais išvis prastai – jie arba pasiduoda žmonų išrenkamiems mėlyniems vandeniniams gaiviems agurkams, arba, kai eina medžiot mergų, visi iki vieno prisitvatija savo One Million. Kas kažką supranta ir moka kvėpintis – tai gėjai, visada stilingi ir skoningi, ir turintys smegenų bent jau atmesti visus einamiausius šlykštalus.

 5. su ivairove turbut visur panasiai- juk PC ikyriai kisa “paskutines naujienas”, tuos siaubingus vandenelius, kuriuos reklamuoja. Kaip man buvo paaiskinta pardavimu zinovu- “perka vistiek tik naujienas, kurios pazistamos is reklamos”: T.y.- perkamas ivaizdis, kuri kuria reklama. Zmones nosim visai nepasitiki.
  Na bet ir pati, jei nesiorientuociau siek tiek parfumerijoje, iejusi i parfumerini univermaga, turbut pasimesciau- nezinociau nuo ko net pradeti. O juk patarimu ismintingu is konsultanciu nesulauksi, jos gieda tuos pacius marketinginius ditirambus. Antra- kad ir elementari testavimo seka. Pabandzius kokiu nors Poisonu vargu ar sugebeciau ivertinti pvz Cerruti Image subtilias natas

  1. Na, niekas nesakė, kad bus lengva. Juk ir rūbus matuojamės, renkamės, deriname. Maisto produktus taip pat. Avalynę, laikrodį, lūpų dažus taip pat. O pro kvepalus prabėgom? Nors kiti juk niekada taip ir neišmoksta rengtis, tai ko čia stebėtis.

   Man gaila, kad daug kas matuojama eurais ir gaunasi taip, kad įlėkiau, pasiėmiau bet ką brangaus ir gerai. Na, bet čia galima tęsti iki begalybės apie laiko stoką ir vartotojiškumą; tik informacijos lyg ir yra, nišinės parduotuvės atsidarinėja viena po kitos, o gaunasi vis tiek kažkaip ne taip. Gal visgi noro nėra.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s