Orto Parisi: kūno kvapai ir kvepalai.

Jau Esxence prabėgomis apuostytas naujas Orto Parisi ženklas šią gegužę dar plačiau atvėrė duris ir pasipasakojo jau penktus metus gyvuojančiame parfumerijai dedikuotame renginyje Smell Festival 2014 Bolonijoje. Pavadinimo dalis orto, reiškianti daržą, yra pirmasis indikatorius, padedantis mintyse piešti šio prekinio ženklo filosofiją. Ir tikrai – liniją sudaro penki kvapai, sukurti gamtai ir natūralumui aukštinti. Parisi – tai senelis Vincenzo, kuris savo paties trąšomis visą gyvenimą tręšė savo daržą. Jo atminimui ir gimė Orto Parisi konceptas. “Šalin visuose kampuose dezinfekuotą ir gaivikliais pripurkštą visuomenę, šalin antibakterinius muilus ir rankų žele, skalbinių minkštiklius ir patalynės kvėpiklius. Jei vaikas suleidžia rankas į drėgną žemę ar dar šiltą karvės blyną, – tegu. Nudžius. Nusiplaus vandeniu. Nėra nieko natūraliau.” Taip prasideda François Dahdah prezentacija apie šį dviprasmišką Alessandro Gualtieri projektą. Ar gali Nasomatto įkūrėjas sukurti tik provokaciją be turinio? Ne ir dar kartą ne, todėl atidėjau dūsavimus ir skeptiškus žvilgsnius prezentacijos pabaigai jau su penkiais pavyzdžiais rankoje.

Image

Kvepalų flakonai išdėstyti ant džiovinto presuoto mėšlo, įrėminto solidžiu aukso spalvos rėmu. Ironiška, tiesmukiška, gudru. Krizenimus ir prunkštelėjimus salėje praleidžiu pro ausis. Ne, mėšlas nesmirdi.

Image

Pirmieji Orto Parisi linijos kvepalai Bergamask dedikuoti dviems komponentams – bergamotei ir muskusui. Nieko pernelyg ekstremalaus, t.y. jokio išmatų kvapo. Pristatomas kaip rūgštokas, šviežias, gaivus žudymo kvapas, ant suprakaitavusios šlaunies pritrėkšto uodo kvapas. Bergamotė skaidri ir vaiski, muskusas suteikia lengvą prakaito nuojautą. Su laiku kvapas intensyvėja, apsunksta, sušyla, – tampa gražiu klasikiniu odekolonu. Itin įdomus. Beje, visi Orto Parisi kvepalai Alessandro Gualtieri reikalavimu purškiami ant medvilnės diskelių – nosies teigimu, taip aromatų sudėtingumas ir brandumas išryškėja geriausiai.

Image

Antrasis kūrinys Viride – himnas žalumai ir laukams. Pradinėse natose itin ryški vetiverija ir mano nosiai sausokas pačiulis kuria dirbamos žemės, raunamų žolių, žemėtų kojų ir kaitrios saulės virš galvos įspūdį. Nuostabiai kinta ir sausėja, tampa salsvu šienu. Tikras ir išlaikytas kvapas, gebantis atkurti tūkstančius prisiminimų apie kaime praleistas vasaras ir braidymą po žolę.

Image

Brutus – itin vyriškas tikro vyro kvapas. Agresyvokas ir suraukęs antakius, jis tuopat ir švariai nusiskutęs, ir nusivalęs batus. Bergamotė ir mandarinas gražiai apžaidžia pačiulį, įjungdami ir šilto romo natas, svaigaus pritemdyto baro paveikslą. Bazėje išryškėja duslesnės medienos natos: senų spintų ir stalčių, palėpės, apdulkėjusių lagaminų su nebeveikiančiais laikrodžiais ir pageltonavusiais sąsiuviniais. Nostalgiškas ir itin patrauklus. Jei būčiau vyras – kvėpinčiausi.

Image

Boccanera – juoda burna – vienas iš labiausiai provokuojančių kūrinių. Aliuzija į šokoladą ir čili pipirus, mėsingą juodaodės burną ir net išangės kvapą. Tikėjausi blogiausio, o iš tiesų tik papildžiau norų sąrašą. Boccanera atsiveria sausais karčios kakavos tonais su imbieru ir pipirais, stipriais ir beveik gyvuliškais, padūmavusiais, sakuotais. Šiltas ir prieskoninis, gourmand, Boccanera tiesiog prilimpa prie odos. Nepakeičiamas šaltą žiemą su spragsinčiomis malkomis ir šlapiais batais už durų.

Image

Penktas ir paskutinis Stercus – mėšlas. Arklidžių kvapas, šiltas ir medinis. Turi nepaaiškinamą vaisinę rūgštelėjusią natą. Salsvas. Šiltas. Saugantis.

Niekada nespręsti apie knygą iš jos viršelio. O apie kvepalus – iš pavadinimo.

Beveik metų atradimas, aplodismentai ir susigėdęs žvilgsnis dėl išankstinio skepticizmo. Alessandro Gualtieri darkart įrodė savo talentą ir ypatingą jautrumą paversti kvapą į emociją. Nors ir dviprasmišką ir nebūtinai genialią.

Brandūs ir suaugę kūriniai, kurie yra labai paprasti, supaprastinti ir su provokacija neturi nieko bendra, o išties yra kvietimas atsigręžti į kaimą, į tikrumą. Ir galbūt į save.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s