Juozas Statkevičius Eau de Parfum: ateik, rudenie!

Niekas taip neprimena gimtojo miesto ir keistų paauglystės metų kaip Juozo Statkevičiaus kvapusis vanduo. Išnagrinėtas ir visų apkalbėtas, pravardžiuotas laidotuvėmis, vainikais ir karstais, šis Juozo kūrinys išties buvo drastiška naujovė lietuviškoms nosims, dar neišlepintoms nišinės parfumerijos parduotuvių. Tuomet man buvo tikriausiai šešiolika, dėvėjau ilgą juodą paltą, kvėpinausi Samsara, mūvėjau daugybę žiedų ir vaikščiodavau į teatrą. Ar galėjau aš, iki negalėjimo įsimylėjusi Marlene Dietrich, nepamilti ir puikios Juozo kvepalų reklamos, kuri taip įtaigiai perteikė jų nuotaiką ir pažadą, kad suaugus rūbai nebūtinai smirdės kepamais blynais ir apipelijusio daugiabučio virtuvėje ant palangės nebūtina reiks laistyti vienintelį kaktusą kaip bėgančio laiko žymeklį.

Juozo Statkevičiaus Eau de Parfum atsiveria rūgštokais smilkalais ir mediena; kartu juntami lengva mėta, ambra, baltos gėlės, dervos ir pačiulis. Bažnytiniai ir dažnai lyginami su Comme des Garçons Avignon, JS kvepalai – ir gal tai tik įsitikinimas – artimesni, lietuviškesni, nostalgiškesni ir su ryškesne pušies nata. Jie primena sekmadienius bažnyčioje ir jos padrėkusius suolus, senas maldaknyges odiniais viršeliais ir suskaitytais puslapiais, kaimo tujas ir skaldomas malkas, karčias darželio rūtas, žemes ir sakuotus spygliuočių kamienus, geliančias žiemas ir nuo ankstaus ryto kūrenamą ugnį. Primena siaubą keliančią, bet labai tikrą „Eglę žalčių karalienę“, sekamą retai, bet versdavusią šiurpti ir iki ausų užsitraukti antklodę. Primena teatrą ir sunkias barchatines užuolaidas, ir tą puikų kvapą, kai aktoriai rūko ant scenos, bet kuris prasilenkia su įprastomis cigaretėmis ir jo niekada nebeišeina sugauti už teatro sienų.

Lituania3

Juozo Statkevičiaus EdP gana greitai suminkštėja ir praranda pirminę jėgą ir rūgštumą, išryškėja vanilė ir šildanti ambra, kurios fone vis dar jaučiamas smilkalo dūmas, tik nebe toks aštrus ir tiesmukas, o balzaminis ir balansuojantis tarp minties ir žodžio. Kaip apskritai dauguma smilkalinių kvepalų,taip ir JS kompozicija verčia susikaupti ir iššaukia mintį; jais pasikvėpinęs negali eiti kepti blynų ir negali nusileisti iki visiško primityvizmo, nes vieta ne ta ir laikas ne tas. Ir gal jie išvis egzistavo tik juodai baltuose kino filmuose, ir gal dar pilkose rugsėjo pabaigos dienose su odinėmis pirštinėmis kišenėse ir pilna galva nežinomųjų.

Advertisements

One thought on “Juozas Statkevičius Eau de Parfum: ateik, rudenie!

  1. Nuostabus kvapas! Apeiginis, šildantis ir pakylėjantis kvapas, kuris ant mano odos “karaliauja” tik išskirtinėmis progomis.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s